Posted on

Hidroponik yetiştirme, nedir ve özellikleri nelerdir?

Topraksız yetiştirme nedir?
Topraksız tarım olarak da bilinen topraksız tarım, çözeltide mineralleri kullanarak bitki yetiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu mineraller, ne yazık ki daha az ve daha az doğurganlığa sahip olan tarımsal toprağın işlevinin yerini almaktadır.

Bu sıvı topraklar yirminci yüzyıla kadar, özellikle de en etkileyici başarılardan birinin diğer yiyeceklerin yanı sıra su ve minerallerden domates yaratmak olduğu bir Kaliforniya Üniversitesi’nde yaşanmadı.

Bunu basit bir şekilde açıklamak gerekirse, hidroponik ekimde, bir dizi faktör üzerinde kontrol sağlayarak bir bitkinin büyümesine izin verilen bazı minerallerle zenginleştirilmiş su ile bir devre oluşturulur.

Ne özellikleri vardır?
İlk olarak, yüzen su bitkileri ile hidroponik bitkilerden kaynaklanan bitkiler arasında ayrım yapmalıyız, çünkü bu ikinci grup besinleri suda çözünmüş iyonlar yoluyla emer. Normal şartlar altında toprak, bitki için bir rezervuar ve destek ve destek unsuru olarak hareket edecektir, bu tarımsal teknikle toprak elementinin bitkinin büyümesi için tamamen vazgeçilemez olduğu kanıtlanmıştır.

Hemen hemen her kara bitkisi, mineraller ve besin maddeleri ile iyi bir şekilde sağlandığı ve bazılarının bu yetiştirme biçimine diğerlerinden daha iyi adapte olacağı göz önüne alındığında, hidroponikte büyüyebilir.

Gezegenimizin yaşadığı büyük sterilizasyon nedeniyle, birçok yerde topraksız mahsuller giderek olumsuz tarım koşullarına bir çözüm olarak kullanılıyor. Ayrıca, topraksız yetiştirme, toprağın önceki mahsullerden gelen kimyasal maddeler tarafından o kadar kirlendiği yerlerde kullanılabilir ki, bu ajanların iz bırakmadığı herhangi bir gıdayı yetiştirmenin tek yolu budur.

Bu teknik, bitki besinlerini nispeten kısa sürede üretmemizi sağlar ve hidroponik yetiştirme ile elde edilen gıdaların iyi bir besin değerine sahip olmasını sağlar.

Besin çözeltisi
Besin çözüm bitkilerin üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. kükürt (S) (Mg) bor (B), kalsiyum (Ca), bakır (Cu), fosfor (P), demir (Fe), magnezyum, mangan (Mn), ( Mo) bu mobdileno, (si), azot(N), potasyum(K), silikon ve çinko (Zn) için on üç element önemli mineraller içerir bitki sağlamalıdır.

Hidroponik yetiştiriciliğin özellikleri
Görselleştirmemiz gereken şema şu şekildedir: Bir su kaynağımız var, bir pompa ile sistem üzerinden itiyoruz ya da bitkilerimizin büyümesine izin vereceğimiz bir dizi kap. Bütün bu kaplar, gübrelemeyi uygulayabileceğimiz kanallar vasıtasıyla birbirine bağlanacaktır (ki bu minerallerle zenginleştirilmiş sudan başka bir şey değildir).

Aslında, sıcaklık veya nem gibi mahsul için gerekli bazı faktörleri sürekli olarak korumak için yenilikçi teknoloji araçları kullanılmasına rağmen, sürecin çoğunun manuel olarak yapıldığı hidroponik bir mahsul temelinde çiftlikler inşa etmeye ve şekillendirmeye başlıyorlar.

Topraksız tarımın potansiyel faydaları
Bu tür bir tarımın topluma getirebileceği olası faydalar, mümkün olan en yüksek kaliteyi koruyarak daha yakın yiyeceklere sahip olmaktır. Bu yakınlık kavramı, sera gazı emisyonu açısından da olumlu görülmelidir: yakınlık ne kadar yakınsa, emisyonlar o kadar az olur, hatta enerji açısından daha verimli ulaşım gerçekleşir. Gerçekten de, bu süreçler açlıkla mücadele edilmesi gereken ve gıda güvenliğinin yaratıldığı dünyanın bazı bölgelerine tahmin edilebilir.

Diğer bir avantaj ise, sadece gıda üretimini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda gezegendeki en değerli kaynaklardan biriyle ilgileniyoruz: su. Orta hidroponik bir ürün, bir çiftliğe veya meyve bahçesine yatırılan suyun yalnızca yüzde 10’unu tüketir.

Son olarak, hidroponik yetiştirme sadece yüksek besin kalitesinde yiyecekler üretmekle kalmaz, aynı zamanda pestisit tüketimini de azaltır, çünkü tüketicilerin kendi vücutlarında endokrin bozucuların (hormonlardan geçen ve üretebilen moleküller) birikmesine maruz kalmasını önler. sterilite dahil olmak üzere çeşitli tip ve şiddette problemler) kendi pestisitleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir